2010. május 12., szerda

Ápolók Nemzetközi Napja,- (keserű mint az epe)


Szeretni hivatását, pontosan együttműködni az orvossal és teljes lélekkel a beteg mellé állni, ez a három feladat, amelynek megvalósítására az igazi ápolónak törekednie kell....



1820-ban ezen a napon(1820. május.12) született Florence Nightingale brit ápolónő, a modern nővérképzés úttörő alakja, a viktoriánus korban a női választójogért harcoló polgári mozgalom jeles képviselője volt. Florence Nightingale a krími háborúban önkéntes ápolónőket toborzott; mentette, ápolta a sebesülteket, majd később ápolónőképző iskolát alapított. Rá emlékezve tartják az ápolónők nemzetközi napját.


A megfelelően képzett és kellő létszámú szakdolgozó megléte az egészségügyben pénzt és életeket menthet, miközben az ápolói létszámhiány világszerte a kritikushoz közelít.

"Magyarországon az ápolás tragikus helyzetben van! A munka melletti ápolóképzést végzettek száma évről évre csökken, pedig ők képezik ma az ápolónők 87 százalékát! Egyre kevesebb a nappali tagozatos ápolóképzésre járó hallgatók létszáma is, a főiskolai szintű diplomás ápolók hallgatói létszáma pedig a töredékére mérséklődött.

Senki nem tudja - hangsúlyozom: senki! -, hogy milyen éjszaka egy kórház! Éjszaka egy kórház hangulata más; kumulálódik a fájdalom, a rosszullét, az emberek baja! És a nappal sem könnyebb! Egy nővérnek hajnali négy órakor kell felkelni, hogy reggel fél hatra bent legyen a munkahelyén! Fél hattól hatig átveszi az osztályt, és hat órától 12 órát dolgozik este hatig! És ezt megismétli legalább négyszer egy héten! És ezeket az embereket 65 éves korukig akarják dolgoztatni! Nem tudják!

Gondolkozzunk el ezen! Meghalnak addig! "

(Dr. Nagy Kálmán orvos-professzor)


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése